Adresa zařízení:
Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek, o.p.s.
Mozartova 2313
738 01 Frýdek-Místek
IČ: 01854071
Identifikátor služby: 7446157
Druh služby: Centrum denních služeb (§ 45, odst. 1, pís.b zákona 108/2006 Sb.)
Forma služby: ambulantní (§ 33, odst.3 zákona 108/2006 Sb.)
Telefon/fax: 558 434 126
E-mail: skolazivota@seznam.cz
Web: skola-zivota.com
Statutární zástupce: Mgr. Morongová Gabriela – ředitelka
Působnost: Frýdek-Místek a okolí
Zdroj financování: dotace z MPSV, Magistrátu města FM, Moravskoslezského kraje, úhrady uživatelů, dary sponzorů
Doba poskytování služby: pondělí – pátek 6:00-16:00
Kapacita zařízení: 25 uživatelů
Posláním naší služby je prostřednictvím smysluplně tráveného volného času udržení a případný rozvoj dosavadních dovedností, návyků, soběstačnosti a denního rytmu. V bezpečném prostředí posiluje me klientovo sebevědomí, schopnost říct si, co potřebuje. Napomáhá me rozvoji komunikačních schopností klienta, rozšiřování sociálních kontaktů mimo rodinu a jeho začlenění do širšího sociálního prostředí.
Cílem je klient, který:
Při poskytování sociální služby se řídíme těmito zásadami:
Aktivní přístup ke klientovi
Zásady,
jimiž se pracovníci při poskytování služby řídí, jsou zakotveny
v Morálním a etickém kodexu Handicap centra Škola života
Frýdek-Místek,o.p.s.
Podporujeme:
Stanovuje § 46, zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách:
Pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
- Běžná denní hygiena – mytí během dne (ruce, obličej atd.) vysmrkání se, použití deodorantu
- Péče o zubní náhrady
- Česání, fénování vlasů (bazén, pobyt) mytí vlasů
- Mytí a koupání – sprchování (bazén, pobyty)
- Výkon fyziologické potřeby – použití WC, výměna menstruačních vložek
Poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy
- Pomoc při přípravě stravy – svačinky
- Zajištění potravin
- Ohřívání stravy – oběd
- Příprava teplých a studených nápojů
- Vaření (v rámci nácviku přípravy stravy)
Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
- Vzdělávací aktivity – činnosti a aktivity vedou k rozvoji a udržení jemné a hrubé motoriky (drátování, šití, výtvarná činnost, výroba svíček, výroba mýdel, práce se dřevem, tkaní, komunitní kruhy.
- Trénování kognitivních funkcí (Vzdělávací kvízy, trénink paměti, stolní hry, rozvoj trivia – čtení, psaní, počty)
- Nácvik společenského chování (komunitní kruhy)
- Nácvik práce na PC – používání internetu
- Nácvik péče o domácnost – práce v kuchyni, nácvik běžných úklidových prací, péče o domácnost (věšení prádla)
- Nácvik nakupování
- Nácvik vaření
- Podpora koordinace pohybu, fyzické zdatnosti – bazén, relaxační cvičení, procházky, výlety, účast na sportovních akcích, pobyty
Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
- Návštěva kina, divadla, restaurace, cukrárny, bowlingu, bazénů, sportovišť, pošty
- Kontakt s vrstevníky, lidmi v podobné životní situaci nebo také různých generací skupin lidí (olympiády, dny otevřených dveří, akce pořádané pro širokou veřejnost a spolupracující organizace – olympiády, klubová činnost)
- Možnost získat nové informace, jiný pohled na svět – komunitní kruhy, všeobecný přehled
- Zprostředkování jiných služeb – spolupráce s úřady, s návaznými službami, předávání příslušných kontaktů
Sociálně terapeutické činnosti
- Aktivizace smyslů – muzikoterapie
- Nácvik koordinace pohybů
- Udržení a rozvoj jemné motoriky
- Rozvoj komunikace, schopnost dotázat se a vyjádřit
- Nácvik chápání textu či slovního projevu
- Relaxace
Viz výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů
- Podpora při orientaci ve vlastních právech – komunitní kruhy, porady s klienty
- Zprostředkování kontaktu s jinou službou – exkurze, dny otevřených dveří
- Pomoc při vyřizování nárokových dávek
Výše finanční úhrady uživatele za poskytování sociálních služeb je sjednána ve Smlouvě dle vyhlášky č.505/2006 Sb. a ve Vnitřních předpisech zařízení podle skutečně spotřebovaného času nezbytného k zajištění úkonů, uvedených v článku 1.3. Smlouvy o poskytnutí služby sociální péče ve Škole života Frýdek-Místek, o.p.s.
Její výše nepřesahuje zákonem stanovený hodinový limit.
Okruh osob, kterým poskytujeme sociální službu
Ve Škole života Frýdek-Místek, o.p.s. poskytujeme služby lidem od 16 do 64 let, kteří mají z důvodu zdravotního postižení sníženou soběstačnost a jejichž situace vyžaduje pomoc a podporu jiné fyzické osoby.
Jedná se o:
Zájemcem o službu se rozumí ten, kdo projeví o námi nabízenou službu zájem – potencionální uživatel, a to písemnou, telefonickou nebo osobní formou. Základní informace je možno získat na internetových stránkách zařízení.
Osobní jednání se zájemcem o službu (dle vypracovaných pravidel) vede sociální pracovník, v případě jeho nepřítomnosti ředitel zařízení nebo jeho zástupce. Zájemce je kontaktuje a domluví si v objektu zařízení seznamovací schůzku. Na této je seznámen s rozsahem a podmínkami poskytované služby a je mu nabídnuta možnost prohlídky zařízení. Jsou zjišťovány představy, přání, očekávání a osobní cíle zájemce. Dále dochází k upřesnění konkrétní formy, průběhu, podmínek, rozsahu a výše úhrady poskytované služby.
Poskytovatel sociálních služeb může odmítnout uzavřít smlouvu o poskytování sociálních služeb pouze, pokud:
a) neposkytuje sociální službu, o kterou osoba žádá, a to i s ohledem na vymezení okruhu osob v registru poskytovatelů sociálních služeb,
b) nemá dostatečnou kapacitu k poskytnutí sociální služby, o kterou osoba žádá,
c) osobě, která žádá o poskytnutí sociální služby, vypověděl v době kratší než 6 měsíců před touto žádostí smlouvu o poskytnutí téže sociální služby z důvodu porušování povinností vyplývajících ze smlouvy.
Zájemce je srozumitelným způsobem (za použití adekvátního způsobu komunikace – vhodně volená slova, alternativního způsob komunikace - použití fotografií a piktogramů) seznámen s obsahem tohoto dokumentu a s obsahem nabízené Smlouvy o poskytnutí služby sociální péče. Při jednání dbáme na to, aby zájemce o službu rozuměl obsahu účelu smlouvy.
Smlouva je uzavírána vždy v písemné podobě, a to ve dvou vyhotoveních, přičemž jedno vyhotovení smlouvy náleží uživateli a jedno vyhotovení zařízení. Zájemce je informován o faktu, že zařízení bude zpracovávat jeho osobní údaje.
Výpovědní důvody:
1) Uživatel může smlouvu vypovědět kdykoliv bez udání důvodu.
2) Poskytovatel může smlouvu vypovědět pouze z těchto důvodů:
Uživatelé, stejně také rodiče, opatrovník nebo jiní zástupci si mohou stěžovat na kvalitu nebo způsob poskytování sociálních služeb, aniž by tím byli jakýmkoliv způsobem ohroženi.
Každá stížnost musí být prošetřena, zodpovězena nebo vyřízena buď okamžitě, v závažnějších případech nejpozději do jednoho měsíce-zodpovědný ředitel. O připomínkách a stížnostech jsou vedeny záznamy v Knize připomínek a stížností a v Knize evidence kontrol schránky důvěry.
Stížnost je možno podat:
Další alternativou je možnost podat stížnost na kvalitu či způsob poskytování služby k nezávislým orgánům – např. na Krajském úřadě, odbor sociálních věcí v Ostravě, MPSV či ombudsmanovi.
Stěžovatel má právo na pomoc zaměstnanců při sepisování stížnosti.
Má také právo na vysvětlení postupu při vyřizování stížnosti a na konkrétní řešení stížnosti takovým způsobem, kterému je schopen porozumět.
Za tímto účelem je zpracován dokument „Můžu si stěžovat“, který danou problematiku názorně popisuje.
Drobnou kritiku, kritický nápad nebo pohled, který může přispět ke zkvalitnění způsobu poskytování služby není nutné zapisovat, ale je třeba se nad ním zamyslet a popř. realizovat.
Možnost vyjádřit své připomínky, náměty i stížnosti mohou uživatelé na pravidelných poradách.
Struktura a počet pracovníků i jejich vzdělání a dovednosti odpovídají potřebám uživatelů a umožňují naplňování standardů kvality sociálních služeb. Noví pracovníci jsou přijímáni výběrovým řízením a náležitě zaškoleni.
Poskytování služby zajišťují:
Zařízení je umístěno ve třech budovách – budova A na Mozartově ulici č. 2313, budova B na ulici 28.října 781 a budova C na ulici Josefa Lady 2194. První dvě budovy se nachází v klidném místě frýdeckomístecké Riviéry, s velmi dobrým autobusovým spojením, což hlavně ocení uživatelé, kteří dojíždějí z okolních obcí. Vedle objektů je zastávka místních i příměstských autobusů. Také je zde parkoviště, které je k dispozici rodičům, kteří do centra vozí své děti auty. Tyto objekty jsou majetkem města Frýdku-Místku, se kterým máme sepsanou nájemní smlouvu. V prvním objektu se nachází aktivizační místnost č.1., č. 2. a č. 3., kuchyň, hala, kanceláře a zázemí pro zaměstnance a šatna uživatelů služeb – Budova „A“.
Z důvodu pozvolného navyšování kapacity našeho denního stacionáře jsme byli nuceni rozšířit prostory pro smysluplné aktivity všech uživatelů sociálních služeb. Toto se nám podařilo částečně uskutečnit ve vedlejší budově, která je vzdálena od budovy hlavní cca 50 m. Zde jsou dvě aktivizační místnosti, vstupní chodba se šatnovou skříní a botníkem a sklad materiálu – Budova „B“.
Pro zkvalitnění poskytovaných sociálních služeb jsme rozšířili zázemí stacionáře o další prostory – aktivizační místnost s kuchyňkou. Tyto se nacházejí nedaleko, stejně tak v místní části města Místek. Zmíněná budova je ve vlastnictví společnosti DISTEP a.s. Frýdek-Místek, se kterou má centrum rovněž sepsanou platnou nájemní smlouvu – Budova „C“.
Ve Frýdku-Místku dne 01.01.2025
Mgr. Gabriela Morongová – ředitelka a statutární zástupkyně zařízení